Jak zrobić podwyższone łóżko ogrodowe

Jeśli chcesz uprawiać warzywa w podwyższonej grządce, musisz wziąć pod uwagę warunki środowiskowe, w których żyjesz. Możesz spróbować użyć podłoża bez gleby lub kompostu. Jeśli nie masz dostępu do gleby, możesz użyć mieszanki 50/50 podłoża i kompostu. Nie używaj więcej niż 20 procent mchu torfowego, ponieważ jest kwaśny i nie jest idealny do uprawy warzyw.

Wymiary twojego podniesionego łóżka muszą być trzy do czterech stóp długości i sześć do ośmiu stóp szerokości. Jest to również 10 do 12 cali wysokości (25 do 30 cm). Dwie deski 2×6 ułożone razem mają jedenaście cali wysokości. Jeśli budujesz wyższe łóżko, będziesz potrzebował poprzecznych wsporników. Podwyższone łóżko będzie musiało być wyrównane z ziemią pod nim, aby zapobiec jego przechyleniu. Podwyższone łóżka mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, kamienia, betonu, cegły i innych materiałów.

Przed posadzeniem pierwszych roślin, należy przygotować glebę pod łóżkiem. Wskazane jest użycie gleby o głębokości co najmniej 50 cm (20 cali). Można również dodać połamane cegły i piasek, aby poprawić glebę. Następnie należy co roku dodawać świeżą materię organiczną do podniesionego łóżka. To poprawi żyzność gleby, a ty możesz uprawiać warzywa, które wymagają głębszych korzeni.

Gdy jesteś gotowy do sadzenia nasion, powinieneś przygotować glebę i wypełnić otwory lekko. Dzięki temu woda może dotrzeć do korzeni roślin. Stelaż powinien być również przymocowany do palików. Następnie należy wzbogacić glebę o materię organiczną i zagęścić ją za pomocą szpadla. Gdy gleba osiądzie, należy zastosować trelinkę, aby uniemożliwić zwierzętom rozkopywanie grządek. Można również kupić trelinki ogrodowe wykonane z drewna.

Dobrym sposobem na obrzeże podniesionego łóżka jest dodanie obrzeża wykonanego z dowolnego materiału, który jest łatwy w obróbce. Można użyć cegieł, kamieni lub plastikowej siatki. Pamiętaj, aby unikać drewna impregnowanego ciśnieniowo, ponieważ może ono przenosić chemikalia do gleby. Cegły mogą być również używane jako krawędź, ale mogą nie trwać tak długo, jak cedr i czerwone drewno. Możesz również zatrudnić firmę krajobrazową, aby skonstruować go dla Ciebie.

Wymiary podniesionego łóżka różnią się w zależności od użytego materiału. Jeśli jest wykonany z drewna z recyklingu, jego długość jest określona przez długość tarcicy. Ale, jeśli budujesz podniesione łóżko wykonane z kamienia, nie ma stałej długości, więc możesz dostosować wysokość do swoich preferencji. Ponadto wysokość ścian zależy od tego, jak gruby jest użyty materiał. Jeśli używasz bloków betonowych z recyklingu o grubości 8 cali, będziesz potrzebował dodatkowej przestrzeni, aby je umieścić.

Kiedy sadzisz w podwyższonym łóżku, nie bój się eksperymentować z różnymi rodzajami warzyw. Spróbuj posadzić różne warzywa, aby zobaczyć, które z nich rosną najlepiej. Ogrodnictwo na podwyższonych grządkach polega na czerpaniu jak najwięcej z roślin. Zdziwisz się, jak wydajne będą twoje rośliny! I będziesz mógł usiąść i pielić, będąc otoczonym przez swoje warzywa, zamiast schylać się, aby je zasadzić.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top