Jak zrobić ser z mleka i śmietany

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z diybox.pl

Jeśli zastanawiasz się „Jak zrobić ser z mleka i śmietany”, ten artykuł jest dla Ciebie. Używając ściereczki do sera, możesz odcedzić serwatkę od mleka i oddzielić skrzep od serwatki. Jeśli chcesz użyć czegoś innego niż ściereczki do sera, upewnij się, że jest ona wystarczająco duża, aby przykryć sito, a także, że jest wystarczająco elastyczna, aby wycisnąć serwatkę.

Możesz użyć sitka o drobnych oczkach lub ściereczki do sera, aby odcedzić mieszaninę. Po odcedzeniu, należy pozwolić serowi stać przez co najmniej 2 godziny, lub aż będzie miękki i gładki. Powstały ser powinien mieć jaśniejszy kolor niż zwykle. Po zastygnięciu przechowuj ser w lodówce. Zachowuje on trwałość do dwóch tygodni. Alternatywnie możesz przechowywać ser w szczelnym pojemniku.

Surowe mleko jest doskonałym wyborem do robienia sera. Surowe mleko ma bogatszy smak i jest świeższe. Wytwarza również mocniejszy skrzep. Niektóre stany nie pozwalają na sprzedaż surowego mleka, ale można je kupić bezpośrednio od rolnika. Niezależnie od metody, którą wybierzesz, na pewno będziesz mieć pyszny, serowy przysmak! Pamiętaj tylko, że surowe mleko jest droższe i trudniej je znaleźć. Możesz również rozważyć użycie kultury maślankowej. Po prostu upewnij się, że nawodnienie powierzchni mleka przed mieszaniem.

Gdy mieszanina śmietany i mleka jest gotowa, odcedź mleko i śmietanę w durszlaku lub sitku. Po odsączeniu mleka i śmietany, skrzepy i serwatka oddzielają się. Płyn serwatkowy będzie zielony i może być dodany z powrotem, jeśli jest to pożądane. Po zakończeniu tego procesu można zrobić ser z mleka i śmietany w domu. Odsączanie zajmuje trochę czasu, ale wynik będzie wart wysiłku.

Pierwszym krokiem w robieniu sera jest zebranie wszystkich składników do zrobienia mleka. Główne składniki to 8 filiżanek pełnego mleka, cytryna i sól. Będziesz potrzebował serownicy lub sitka o drobnych oczkach. Następnie trzeba będzie podgrzać mleko na małym lub średnim ogniu. Temperatura powinna wynosić około 200 stopni Fahrenheita. Po 4 minutach do mieszanki mlecznej dodasz ocet. Po tym czasie, mieszanina powinna ostygnąć na tyle, aby usunąć serwatkę. Po kilku dniach, twaróg powinien rozwinąć się w kremową substancję.

Po przygotowaniu mleka, odcedź je przez dużą miskę i pozwól mu ostygnąć przez 15 minut. Następnie przełóż mleko do robota kuchennego lub blendera. Zmiksuj mieszankę, aż będzie gładka i kremowa. Jeśli chcesz dodać do mieszanki zioła lub czosnek, możesz to również zrobić. Gdy ser jest już zrobiony, przechowuj go w lodówce i ciesz się. Zachowa się przez co najmniej 2 tygodnie.

Następnie przygotuj sernik. Wyłóż duży garnek serownicą i ustaw go na średnim ogniu. Po podgrzaniu płynu, mleko powinno rozdzielić się na dwie części: biały skrzep i serwatkę. Niskotłuszczowa maślanka powinna oddzielić się przy temperaturze 180 stopni Celsjusza, natomiast maślanka pełna oddzieli się przy temperaturze 212 stopni Celsjusza. Po trzech minutach, przelej skrzep do durszlaka i pozwól mu odsączyć się przez jedną do dwóch minut. Następnie rozdrobnij skrzep łyżką.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top