Jak zrobić obwód elektryczny z przełącznikiem

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z dlaczegooni.pl

Prosty obwód elektryczny zawiera źródło zasilania, przełącznik i przewody. Obwód to zazwyczaj seria izolowanych przewodów podłączonych do żarówki. Przewody mogą być przymocowane za pomocą śrub lub zacisków. Druty można przycinać na wymiar, a z punktów styku można usunąć izolatory. Przydatna jest również bateria 9 V. Jeśli nie masz jednego z tych przedmiotów, możesz użyć baterii rozmiaru D.

Jeśli używasz baterii, będziesz chciał umieścić przełącznik między biegunem ujemnym a dodatnim. Dzięki temu będziesz mógł przetestować, czy obwód działa prawidłowo. Aby przetestować, czy obwód działa, umieść różne przewodzące przedmioty pomiędzy biegunami przełącznika. Jeśli użyjesz obiektu przewodzącego, światło się włączy, podczas gdy izolator nie. Przykładami przedmiotów przewodzących są spinacze do papieru, gwoździe, ołówek oraz kawałki złota i srebra. Inne materiały przewodzące to plastik, folia aluminiowa i spinacze.

Możesz również odwrócić biegunowość przełącznika. Przełącznik jednobiegunowy kontroluje jeden przewód i wykonuje tylko jedno połączenie. Wtedy, gdy przełącznik jest w pozycji „down”, wejście dodatnie płynie do „W”, natomiast ujemne do „X” i „Y”. Gitarzysta elektryczny użyje przełącznika o odwróconej polaryzacji, aby kontrolować ton swojego instrumentu.

W obwodzie elektrycznym będziesz potrzebował źródła zasilania, aby dostarczyć elektrony. Tym źródłem może być bateria, alternator lub generator. Następnie będziesz potrzebował urządzenia obciążającego, które przekształci energię w pracę. Na koniec potrzebny jest przewodnik. Przewód zapewnia ścieżkę elektryczną do źródła energii. Gdy masz już te elementy, możesz zbudować obwód!

Gdy obwód się przerwie, przepływ elektryczny ustaje. Jest to znane jako obwód otwarty. Kiedy przez obwód nie płynie prąd, nie ma potencjału elektrycznego. Tak jest w przypadku lampek choinkowych. Obwód dobiegnie końca, jeśli jeden lub więcej elementów zostanie przepalony lub uszkodzony. Dzieje się tak, ponieważ ścieżka jest przerwana lub jeśli pojedynczy komponent został uszkodzony. W takich przypadkach obwód nie będzie działał prawidłowo.

Obwód elektryczny musi zawierać źródło prądu, urządzenie do wykorzystania prądu oraz przewody do przewodzenia prądu. Wszystkie te części muszą być połączone, aby prąd mógł swobodnie przepływać. Małe urządzenia przenośne często korzystają z baterii, natomiast większość urządzeń znajdujących się w szkołach i domach czerpie energię z publicznej elektrowni. I oczywiście, przełącznik jest niezbędną częścią obwodu elektrycznego. Ale możesz go nawet zrobić samemu, używając prostego przełącznika i kilku innych komponentów!

Jeśli chcesz zrobić podstawowy przełącznik, możesz go kupić u sprzedawcy lub kupić kilka online. Jeśli jednak nie jesteś w stanie go kupić, możesz zbudować go samodzielnie z niedrogich przedmiotów gospodarstwa domowego. Następnie można dodać przełącznik do istniejącego obwodu. Gdy masz już działający obwód, włóż do oprawki baterię i żarówkę. Na koniec podłącz przewody do baterii i żarówki.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top