Domowy wyrób win. Jak przygotować wino z mirabelek?

Domowy wyrób win

Wino z mirabelek jest idealne dla każdej osoby lubiącej nie tylko mirabelki, ale także ceniącej sobie domowy wyrób win, dzięki któremu będą miały dokładny wgląd do tego, co zostanie dodane do trunku oraz od podstaw będą mogły uczestniczyć w procesie jego tworzenia.

Wino z mirabelek (warto przeczytać o nim także tu: https://naszewino.pl/wino-z-mirabelek) będzie idealnie pasowało do wielu potraw, jak i urozmaici nie jeden wieczór. Wasze kubki smakowe z pewnością pokochają ten trunek, ale nie tylko wasze, bo gości, których nim uraczycie również. Warto jednak wspomnieć, że jest ono nieco trudniejsze niż te z innych owoców dlatego, że mirabelki oddają wolniej sok. Jeżeli jesteś osobą cierpliwą i chcesz się dowiedzieć, jak wykonać takie wino zachęcam do przeczytania poniższego artykułu. 

Domowy wyrób win z mirabelek – lista składników

Do domowego wyrobu win potrzebujemy kilku bardzo ważnych składników bez, których nie będzie naszego wina z mirabelek. Ilość potrzebnych produktów może się różnić, w zależności od tego ile wina chcemy uzyskać. Podana poniżej gramatura dotyczy około 20 l wina z mirabelek.

  • 18 kg dojrzałych mirabelek
  • 4,5 l wody
  • 5 kg cukru
  • matka drożdżowa
  • pożywka dla drożdży.

Jak przygotować matkę drożdżową do domowego wyrobu win?

Przygotowanie matki drożdżowej powinno nastąpić około 3-4 dni przed planowanym wytworem wina z mirabelek. Do jej wytworzenia będziemy potrzebować około 200 ml soku z mirabelek, do którego należy dodać 2 łyżki cukru i łyżeczkę pożywki dla drożdży. Całość gotujemy przez około 20 min, mieszając od czasu do czasu. Po upływie czasu należy to ostudzić i dodać drożdże winne. Jeżeli nasza matka drożdżowa jest już wystudzona, przelewamy ją do słoika, zakrywamy bardzo szczelnie watą, a następnie odstawiamy w ciepłe miejsce minimum na 1 dzień. Kolejnym co musimy zrobić to gotowanie następnych 400 ml soku wymieszanego z 4 łyżkami cukru i łyżeczką pożywki. Teraz wystarczy połączyć nowy roztwór z tym który został przez nas wcześniej przygotowany. Ostatnim etapem jest odczekanie około 5 dni. Teraz możemy już przejść do domowego wyrobu win.

Domowy wyrób win z mirabelek – przygotowanie

Pierwszym i podstawowym krokiem jest dokładne umycie owoców i usunięcie pestek, a także dokładne obejrzenie, czy aby na pewno nasz owoc nie jest robaczywy. Gdy już to zrobimy, mirabelki wrzucamy do wcześniej umytego i wyparzonego szklanego naczynia. Cukier rozpuszczamy w przegotowanej wodzie, a następnie wlewamy do naszego naczynia. Zamykamy je szczelnie watą, którą należy wcześniej owinąć w gazę. Jeżeli posiadamy specjalny korek i rurkę fermentacyjną, możemy tutaj jak najbardziej tego użyć. Po zrobieniu wszystkiego krok po kroku jedyne co nam zostaje to cierpliwie czekać minimum 3 miesiące. Po tym czasie nasze wino z mirabelek jest gotowe do przefiltrowania i rozlewania do czystych butelek, w których spędzi ono następny miesiąc. Po tym zabiegu musimy zadbać o szczelne zakręcenie butelek. Ważne, aby miejsce, w które zostaną one schowane, było ciemne. Po upływie tego czasu możemy śmiało cieszyć się naszym domowym wyrobem win. Jeżeli chcemy, aby nasze wino było słodsze lub wydaje nam się, że nie jest ono wystarczająco słodkie, czy też nie tak bardzo jakbyśmy tego chcieli, możemy do niego dodać trochę miodu. Po tym zabiegu wino z mirabelek będzie nie tylko słodsze, ale również pojawi się w nim nuta czegoś innego.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, domowy wyrób win w tym przypadku z mirabelek nie należy do najtrudniejszych, ale też nie do najprostszych. Wszystko, czego potrzebujemy podczas procesu przygotowywania wina z mirabelek to przede wszystkim cierpliwość i mocne nerwy zwłaszcza w momencie, kiedy nam coś nie wyjdzie za pierwszym razem. Pamiętajmy, żeby się nie poddawać po pierwszej porażce, jeśli takowa by wystąpiła, bo praktyka czyni mistrza. Jeżeli wino z mirabelek nam wyjdzie, nie tylko będziemy mieli niesamowitą satysfakcję, że zrobiliśmy coś sami, ale też będziemy mogli być z siebie bardzo dumni. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że alkohol bez względu, w jakiej postaci przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób pełnoletnich.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top